Hrdlem mi protéká štiplavá krémově zbarvená horká tekutina. Postupně rozehřívá snad všechny buňky mého těla, mysl zaplavuje pocit blažené pohody. Napitím se přenáším na daleké stepi. Ojedinělý čaj Masala, který jsem se naučil připravovat i ve stínu evropské globalizace, uvařím pokaždé jinak.
Receptury sice uvádějí vyrovnaný poměr všech surovin, ale mně to tak prostě vždy nechutná. A tak přidávám podle libosti, podle chuti. Je to kuchyňská alchymie propletená dávnými kulturami blízkého východu.
Čaj s mlékem byl pro mě od dob dětství a povinné školní stravy jízdenkou na žaludeční centrifugu. Ovšem do té doby, než jsem u jednoho ze svých klientů, Pákistánce, ochutnal Masalu.
Jednou se mě zeptal, zda-li si dám čaj. Já, coby počínající čajomilec, jsem neváhal s díky přikývnout. Avšak jak známo, východní a jižní národy nikam nespěchají.
Když jsem se čaje neměl možnost napít ani po 20 minutách, myslel jsem, že na mě zapomněl. Ale pak se z kuchyně začala linout lahodná vůně exotiky, pro mě do té doby neznámé.
Nasál jsem opojný odér kardamomu a další směsice koření. To už se můj šálek plnil zvláštním nápojem zlatohnědé mléčné barvy. Zvědavost mi nedala dlouho čekat a já ochutnal. Můj jazyk hned neuměl tolik chutí katalogizovat.
Ale s každým douškem jsem si Masalu více a více vychutnával. Doslova uvolňovala moji mysl i tělo a z plánované rychlé obchodní schůzky se stalo velice příjemné několikahodinové posezení. Užijte si okamžik objevení mléčné čajové perly východu, ochutnejte Masalu také. Věřím, že se stane i vaším favoritem.
Možná čaj Masala už znáte a chcete si jej připravit i doma. Tady je recept, ale nebojte se experimentovat a množství všech přísad ladit podle chuti. Vyšlechtěte si svůj model. Užijte si masalu naplno.
Recept na mléčný kořeněný čaj Masala
1 litr pramenité vody svařte se silným černým čajem, vhodný je například indický Assam.
Přidejte ve vyrovnaném poměru koření – po půl až jedné lžičce: mletou skořici, mletý sušený zázvor, mletý černý pepř, mletý kardamom, oslaďte cukrem podle chuti. Já navíc přidávám půl lžičky hřebíčku a půl lžičky až lžičku soli. Posiluji také o lžičku kardamomu.
Po několikaminutovém mírném varu přilejte mléko nebo smetanu. Můžete zkusit i nemléko rostlinné. Opět podle chuti. Čím déle a pomaleji budete Masalu vařit, tím bude intenzivnější.
Klasické receptury uvádí od poměru 2 dílů vody na 1 díl mléka či smetany, až k poměru 1:1.
Čím více mléka, tím jemnější Masala, čím méně mléka, tím tmavší barva a větší říz.
Po zpěnění nápoj odstavte z ohně nebo plotýnky a sceďte. Nalijte do šálku, napijte se. To už vám hrdlem protéká štiplavá krémově zbarvená horká tekutina také.
Na zdraví a opojení!